Yllätyksiä lukuun ottamatta vuoden 2022 jalkapallon MM-kisojen lohkovaiheessa pitäisi käydä tiukkaa taistelua viimeiseen ottelupäivään asti, ja useimmat ryhmät näyttävät paperilla tasaisesti.
Vain Jokaisen lohkon kaksi parasta joukkuetta saavat lipun pudotuspeleihin, kun taas kaksi alinta palaa kotiin eliminoituna. Ja on tärkeää voittaa ryhmä: Ensimmäinen paikka varmistaa 16-kierroksen ottelun toisen ryhmän kakkossijaa vastaan, kun taas toiseksi sijoittuminen johtaa tiukempaan tehtävään kohdata ryhmän voittaja pudotuspeleissä.
Jos joukkueet ovat tasan pisteissä ryhmässään – kolme voitosta, yksi tasapelistä ja yksikään tappiosta – seuraavat: katkaisijoita käytetään, kuten hahmoteltu turnauksen virallisissa säännöissä (sivu 21):
- Ylivoimainen maaliero kaikissa ryhmäotteluissa;
- Eniten tehtyjä maaleja kaikissa ryhmäotteluissa;
- Eniten pisteitä asianomaisten joukkueiden välisissä lohkootteluissa;
- Ylivoimainen maaliero asianomaisten joukkueiden välisissä ryhmäotteluissa;
- Suurin osa joukkueiden välisissä ryhmäotteluissa tehdyistä maaleista;
- Kurinpitopisteet FIFA:n kaavan mukaan, joka perustuu keltaisiin ja punaisiin korteihin;
- Arpien piirtäminen.
Jugo Mobile päivittää alla olevat sarjataulukot ja tulostaulukot jokaisen ottelun päätyttyä. Valokeilassa ovat A- ja B-ryhmät turnauksen alkaessa sunnuntaina 20. marraskuuta ja maanantaina 21. marraskuuta.
World Cup 2022 sijoitukset
MM-kisojen A-lohkotaulukko
Tiimi |
PTS |
GP |
W |
L |
D |
GF |
GA |
GD |
Qatar |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Ecuador |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Senegal |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Alankomaat |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
A-ryhmän aikataulu, tulokset
Päivämäärä |
Ottelu |
Aika
(ET / GMT) |
Stadion |
su 20. marraskuuta |
Qatar vs. Ecuador |
klo 11/16 |
Al Bayt |
ma 21. marraskuuta |
Senegal vs. Hollanti |
klo 11/16 |
Al Thumama |
pe 25. marraskuuta |
Qatar vs. Senegal |
klo 8 / 13 |
Al Thumama |
pe 25. marraskuuta |
Hollanti vs. Ecuador |
klo 11/16 |
Khalifa Int’l |
Ti, 29. marraskuuta |
Hollanti vs. Qatar |
klo 10/15 |
Al Bayt |
Ti, 29. marraskuuta |
Ecuador vs. Senegal |
klo 10/15 |
Khalifa Int’l |
MM-kisojen B-lohkotaulukko
Tiimi |
PTS |
GP |
W |
L |
D |
GF |
GA |
GD |
Englanti |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Iran |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
USA |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Wales |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
B-ryhmän aikataulu, tulokset
Päivämäärä |
Ottelu |
Aika
(ET / GMT) |
Stadion |
ma 21. marraskuuta |
Englanti vs. Iran |
klo 8 / 13 |
Khalifa Int’l |
ma 21. marraskuuta |
USA vs. Wales |
klo 14/19 |
Ahmad Bin Ali |
pe 25. marraskuuta |
Wales vs. Iran |
klo 5 / 10 |
Ahmad Bin Ali |
pe 25. marraskuuta |
Englanti vs. USA |
klo 14/19 |
Al Bayt |
Ti, 29. marraskuuta |
Wales vs. Englanti |
klo 14/19 |
Ahmad Bin Ali |
Ti, 29. marraskuuta |
Iran vs. USA |
klo 14/19 |
Al Thumama |
MM-kisojen C-lohkotaulukko
Tiimi |
PTS |
GP |
W |
L |
D |
GF |
GA |
GD |
Argentiina |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Saudi-Arabia |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Meksiko |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Puola |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Ryhmän C aikataulu, tulokset
Päivämäärä |
Ottelu |
Aika
(ET / GMT) |
Stadion |
Ti, 22. marraskuuta |
Argentiina vs. Arabia |
klo 5 / 10 |
Lusail |
Ti, 22. marraskuuta |
Meksiko vs. Puola |
klo 11/16 |
Stadion 974 |
Lau 26. marraskuuta |
Puola vs. Arabia |
klo 8 / 13 |
Koulutuskaupunki |
Lau 26. marraskuuta |
Argentiina vs. Meksiko |
klo 14/19 |
Lusail |
ke 30. marraskuuta |
Puola vs Argentiina |
klo 14/19 |
Stadion 974 |
ke 30. marraskuuta |
S. Arabia vs. Meksiko |
klo 14/19 |
Lusail |
MM-kisojen D-lohkotaulukko
Tiimi |
PTS |
GP |
W |
L |
D |
GF |
GA |
GD |
Ranska |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Australia |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Tanska |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Tunisia |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
D-ryhmän aikataulu, tulokset
Päivämäärä |
Ottelu |
Aika
(ET / GMT) |
Stadion |
Ti, 22. marraskuuta |
Tanska vs Tunisia |
klo 8 / 13 |
Koulutuskaupunki |
Ti, 22. marraskuuta |
Ranska vs. Australia |
klo 14/19 |
Al Janoub |
Lau 26. marraskuuta |
Tunisia vs. Australia |
klo 5 / 10 |
Al Janoub |
Lau 26. marraskuuta |
Ranska vs. Tanska |
klo 11/16 |
Stadion 974 |
ke 30. marraskuuta |
Tunisia vs. Ranska |
klo 10/15 |
Koulutuskaupunki |
ke 30. marraskuuta |
Australia vs. Tanska |
klo 10/15 |
Al Janoub |
MM-kisojen E-lohkotaulukko
Tiimi |
PTS |
GP |
W |
L |
D |
GF |
GA |
GD |
Espanja |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Costa Rica |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Saksa |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Japani |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
E-ryhmän aikataulu, tulokset
Päivämäärä |
Ottelu |
Aika
(ET / GMT) |
Stadion |
ke 23. marraskuuta |
Saksa vs. Japani |
klo 8 / 13 |
Khalifa Int’l |
ke 23. marraskuuta |
Espanja vs. Costa Rica |
klo 11/16 |
Al Thumama |
su 27. marraskuuta |
Japani vs. Costa Rica |
klo 5 / 10 |
Ahmad Bin Ali |
su 27. marraskuuta |
Espanja vs. Saksa |
klo 14/19 |
Al Bayt |
torstaina 1. joulukuuta |
Japani vs. Espanja |
klo 14/19 |
Khalifa Int’l |
torstaina 1. joulukuuta |
Costa Rica vs. Saksa |
klo 14/19 |
Al Bayt |
MM-kisojen F-ryhmän taulukko
Tiimi |
PTS |
GP |
W |
L |
D |
GF |
GA |
GD |
Belgia |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Kanada |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Marokko |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Kroatia |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
F-ryhmän aikataulu, tulokset
Päivämäärä |
Ottelu |
Aika
(ET / GMT) |
Stadion |
ke 23. marraskuuta |
Marokko vs. Kroatia |
klo 5 / 10 |
Al Bayt |
ke 23. marraskuuta |
Belgia vs. Kanada |
klo 14/19 |
Ahmad Bin Ali |
su 27. marraskuuta |
Belgia vs. Marokko |
klo 8 / 13 |
Al Thumama |
su 27. marraskuuta |
Kroatia vs. Kanada |
klo 11/16 |
Khalifa Int’l |
torstaina 1. joulukuuta |
Kroatia vs. Belgia |
klo 10/15 |
Ahmad Bin Ali |
torstaina 1. joulukuuta |
Kanada vs. Marokko |
klo 10/15 |
Al Thumama |
MM-kisojen G-ryhmän taulukko
Tiimi |
PTS |
GP |
W |
L |
D |
GF |
GA |
GD |
Brasilia |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Serbia |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Sveitsi |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Kamerun |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
G-ryhmän aikataulu, tulokset
Päivämäärä |
Ottelu |
Aika
(ET / GMT) |
Stadion |
torstaina 24. marraskuuta |
Sveitsi vs. Kamerun |
klo 5 / 10 |
Al Janoub |
torstaina 24. marraskuuta |
Brasilia vs Serbia |
klo 14/19 |
Lusail |
ma 28. marraskuuta |
Kamerun vs Serbia |
klo 5 / 10 |
Al Janoub |
ma 28. marraskuuta |
Brasilia vs. Sveitsi |
klo 11/16 |
Stadion 974 |
pe, 2. joulukuuta |
Kamerun vs. Brasilia |
klo 14/19 |
Lusail |
pe, 2. joulukuuta |
Serbia vs. Sveitsi |
klo 14/19 |
Stadion 974 |
MM-sarjan H-taulukko
Tiimi |
PTS |
GP |
W |
L |
D |
GF |
GA |
GD |
Portugali |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Ghana |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Uruguay |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Etelä-Korea |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
H-ryhmän aikataulu, tulokset
Päivämäärä |
Ottelu |
Aika
(ET / GMT) |
Stadion |
torstaina 24. marraskuuta |
Uruguay vs. Etelä-Korea |
klo 8 / 13 |
Koulutuskaupunki |
torstaina 24. marraskuuta |
Portugali vs. Ghana |
klo 11/16 |
Stadion 974 |
ma 28. marraskuuta |
Etelä-Korea vs. Ghana |
klo 8 / 13 |
Koulutuskaupunki |
ma 28. marraskuuta |
Portugali vs. Uruguay |
klo 14/19 |
Lusail |
pe, 2. joulukuuta |
Etelä-Korea vs. Portugali |
klo 10/15 |
Koulutuskaupunki |
pe, 2. joulukuuta |
Ghana vs. Uruguay |
klo 10/15 |
Al Janoub |
MM-kisojen 16. puolivälierä
Päivämäärä |
Ottelu |
Aika
(ET / GMT) |
Stadion |
lauantaina 3. joulukuuta |
1A vs. 2B |
klo 10/15 |
Khalifa Int’l |
lauantaina 3. joulukuuta |
1C vs. 2D |
klo 14/19 |
Ahmad Bin Ali |
su 4. joulukuuta |
1D vs. 2C |
klo 10/15 |
Al Thumama |
su 4. joulukuuta |
1B vs. 2A |
klo 14/19 |
Al Bayt |
ma 5. joulukuuta |
1E vs. 2F |
klo 10/15 |
Al Janoub |
ma 5. joulukuuta |
1G vs. 2H |
klo 14/19 |
Stadion 974 |
Ti, 6. joulukuuta |
1F vs. 2E |
klo 10/15 |
Koulutuskaupunki |
Ti, 6. joulukuuta |
1H vs. 2G |
klo 14/19 |
Lusail |
MM-kisojen puolivälierät
Päivämäärä |
Ottelu |
Aika
(ET / GMT) |
Stadion |
pe 9. joulukuuta |
QF1: 1E/2F vs. 1G/2H |
klo 10/15 |
Koulutuskaupunki |
pe 9. joulukuuta |
QF2: 1A/2B vs. 1C/2D |
klo 14/19 |
Lusail |
lauantaina 10. joulukuuta |
QF3: 1F/2E vs. 1H/2G |
klo 10/15 |
Al Thumama |
lauantaina 10. joulukuuta |
QF4: 1B/2A vs. 1D/2C |
klo 14/19 |
Al Bayt |
MM-kisojen välierät
Päivämäärä |
Ottelu |
Aika
(ET / GMT) |
Stadion |
Ti, 13. joulukuuta |
QF2 vs. QF1 |
klo 14/19 |
Lusail |
Keskiviikkona 14. joulukuuta |
QF4 vs. QF3 |
klo 14/19 |
Al Bayt |
MM-kisoissa 3. sija
Päivämäärä |
Ottelu |
Aika
(ET / GMT) |
Stadion |
lauantaina 17. joulukuuta |
Puolivälierän häviäjät |
klo 10/15 |
Khalifa Int’l |
MM-finaali
Päivämäärä |
Ottelu |
Aika
(ET / GMT) |
Stadion |
su 18. joulukuuta |
Semifinaalin voittajat |
klo 10/15 |
Lusail |